THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Po geniálnej nahrávke „Neurodeliri“ z roku 1988, živáku a jednom úlete sa BULLDOZER začiatkom deväťdesiatych rokov definitívne rozpadli a akoby sa po nich zľahla zem. Dnes však títo talianski šialenci môžu na plné hrdlo zarevať na metalový svet: „Sme späť!“. Samozrejme, svoj návrat podporili aj niečím hmatateľnejším, konkrétnejšie novou nahrávkou, ktorú mnohí označujú za najzmysluplnejší návratový album poslednej doby – relatívne by som aj mohol súhlasiť, no poďme sa na „Unexpected Fate“ pozrieť podrobnejšie.
BULLDOZER verne kráčajú na ceste, ktorú si vyšliapali pred dvadsiatimi piatimi rokmi, svoj thrash metal s temnou atmosférou priviedli na „Unexpected Fate“ do stavu, v ktorom s úspechom snúbia predchádzajúce skúsenosti i nebojácny pohľad do budúcnosti. Dnešnej konkurencii sa smelo pozreli do očí a udreli na ňu tým, v čom sú najsilnejší. Aj napriek určitej jednoduchosti svojej tvorby, dokážu BULLDOZER vytvoriť výborne fungujúcu nahrávku, poskladanú zo zemitého thrashu, občasných melodických gitarových liniek a uletených klávesových partov. Bubeník Manu (SIGHT) bol výbornou akvizíciou – čo konieckoncov potvrdzuje naozaj kvalitným výkonom. Okrem troch stálych členov zoskupenia je možné si na „Unexpected Fate“ vypočuť gitarové sóla v podaní viacerých hostí, z ktorých vyčnieva Billy Sheehan - ten samozrejme prispel sólom basgitarovým („The Counter-Crusade“). Variabilný chrapľavý vokál hlavnej postavy a ideového vodcu BULLDOZER AC Wilda (Alberto Contini) je sem-tam okorenený „peknými“ chorálmi, deklamáciou i výkrikmi, pričom sa frontman v textoch zaoberá už v metale značne ošúchanými témami, akými sú kritika náboženstiev, neslobody a spoločnosti - no dokáže ich podať s takou presvedčivosťou a naliehavosťou, že nepôsobí trápne ani naivne. Po hudobnej stránke veľmi dobrá nahrávka, ktorej nechýbajú prekvapivé momenty ani dostatočne zapamätateľné melódie a refrény, no podľa môjho názoru jej chýba oveľa lepší zvuk. Viem, že takýto „retro sound“ bol zámerom kapely a podľa ich vyjadrení im mal zachovať vlastnú tvár. Som ale skalopevne presvedčený, že keby mal „Unexpected Fate“ krajší a modernejší zvukový háv, kapela by o nič neprišla, ba naopak, získala by. Takýto sound bol pre mňa nepríjemným prekvapeným, hlavne v súvislosti s vedomím toho, že hlavná postava BULLDOZER, gitarista a spevák AC Wild, má značné skúsenosti so štúdiovou prácou a produkciou - zjavne je ale v tomto smere naladený na celkom inej vlnovej dĺžke ako autor tohto textu.
Aj napriek sklamaniu, spôsobenému nie najlepším zvukom, môžem vyjadriť spokojnosť s hudobným obsahom a chválim odvahu skupiny vrátiť sa na scénu, hoci každému bolo dopredu jasné, že tento návrat sa určite nestretne so žiadnym väčším úspechom. Takisto chválim i schopnosť posunúť sa vo svojej tvorbe ďalej bez toho, aby skupina stratila vlastnú tvár, alebo pôsobila dojmom nadbytočnosti.
Slušný návrat na scénu, ktorý, ak by bol podporený lepším zvukovým záznamom, mohol urobiť väčší rozruch.
7,5 / 10
AC WILD
- vokál
ANDY PANIGADA
- gitary, vokál, klávesy
Manu
- bicie
hostia:
Jennifer Batten
- gitara
Kiko Loureiro
- gitara
Billy Sheehan
- basgitara
Olaf Thørsen
- gitara
Anders Rain
- gitara
1. Unexpected Fate
2. Aces Of Blasphemy
3. Salvation For Sale
4. Use Your Brain
5. Micro VIP
6. Bastards
7. Buried Alive By Trash
8. The Counter-Crusade
9. The Prediction
10. In The Name
Unexpected Fate (2009)
Regenerated In the Grave (2006)
1983-1990: The Years Of Wrath (1999)
Dance Got Sick! (EP) (1992)
Alive...in Poland (1990)
Neurodeliri (1988)
IX (1987)
The Final Separation (1986)
The Day Of Wrath (1985)
Vydáno: 2009
Vydavatel: Scarlet Records
Stopáž: 36:02
Produkce: BULLDOZER a Andy Leonardi
Zmrtvýchvstání italských veteránů mě velice potěšilo. Album, které pamětníky potěší a ostatní by se mu měli vyhnout.
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.